Náhodný obrázek

Jičínští házenkáři se poctivě připravují na start nové sezóny, v níž budou poprvé v historii vystupovat jako obhájci mistrovského titulu a navíc se představí v evropské pohárové soutěži, konkrétně v EHF Cupu. Na poslední chvíli nastoupil do přípravy také Josef Klačo, který v loňské sezóně hájil barvy ambiciózního celku Brna. Tento zkušený jednatřicetiletý házenkář dostal na zkoušku šanci poprat se o angažmá v extraligovém týmu Jičína. „Pepe“, jak se zmiňovanému hráči v házenkářských kruzích všeobecně říká, nabídnutou šanci využil a trenéry přesvědčil, že může být pro jičínský celek přínosem. Po třech týdnech v kádru jičínských házenkářů jsme „Pepeho“ požádali o rozhovor, ve kterém se rozpovídal o svých házenkářských začátcích, týmech, kterými prošel a samozřejmě cílech, s jakými vstupuje do týmu úřadujících šampiónů. 

 

Pepe, na začátku našeho povídání popiš jičínským příznivcům své házenkářské začátky, v kolika letech a ve kterém mateřském klubu jsi s házenou začínal, kdo tě k tomuto sportu přivedl a proč?

Zdravím vás i celý Jičín. Bylo mi tuším 8 let, na základní škole založil pan učitel Václav Síč (mimochodem jičínský rodák, pozn. autora) sportovní kroužek Sičidásek se zaměřením na míčové sporty. Pomáhal mu také trenér házené Kosta Prandžev, ten mi po nějaké době hodil míč a řekl: „Zítra mi ho dones na trénink“. Nevím proč, asi ve mně něco viděl. Tak započala má kariéra v mateřském klubu SK Smíchov Praha, později přejmenovaném na Allrisk Praha.

 

Jak úspěšné byly z tvého pohledu sezóny strávené v žákovských a dorosteneckých kategoriích.

Žákovská i dorostenecká léta pro mě byla myslím úspěšná. Náš tým hrál každý rok o medaile, mě se navíc dařilo na různých turnajích získávat i individuální ocenění.

 

Byl nějaký český či světový házenkář, jehož styl hry tě zaujal a stal se tvým vzorem?

V 17 letech jsem podepsal první kontrakt s mateřským klubem a začal jsem hrát Interligu (spojená Česko-Slovenská soutěž). To byla pro mě opravdu velká škola! Dukla, Plzeň, Karviná, Zubří plus hráči ze Slovenska atd. Každý tento tým byl doslova „narvaný“ hvězdami a já se učil jen pohledem na ně. Nejvíce mě ale okouzlil můj spoluhráč Ríša Ťupa. To on byl vzorem v mých začátcích. Štírek, co dokázal vše a proti každému. Dalším, kdo výrazně ovlivnil můj postoj k házené, byl náš trenér Jiří Bareš (rodák z Železného Brodu, jenž v minulosti působil jako hráč i trenér v Jičíně). Jednou jsme hráli proti Bratislavě a v poločase jsme prohrávali o dvě branky. Trenér přišel a říká mi: „Frčáku, (to byla má přezdívka) jdeš bránit Tala (vynikající házenkář), jejich pravou spojku“. Zhrozil jsem se a  doslova jsem mu odpověděl: „To je sranda?“  A on odvětil: „Ty jsi blázen, tobě je jedno proti komu hraješ“. Od té doby to mám stále v hlavě a nebojím se proti nikomu hrát. Je to nejsprávnější chlap, co znám. Ve světové házené je mým vzorem jednoznačně Nikola Karabatič.

 

Pokus se ve stručnosti popsat svá působení v seniorské házené včetně předchozího angažmá v Brně.

První dva roky jsem působil v mateřském Allrisku Praha, s nímž jsme získali v Interlize bronzovou medaili. Poté jsem šel hrát 2. ligu do Železného Brodu a následně v jednadvaceti letech začal zahraniční misi. Hrál jsem nižší ligu v Německu – HC Suhl 99, Loko Pirna. Potom jsem zkoušel získat místo v Dukle Praha, ale přestože jsem na to podle trenéra Pauzy výkonnostně měl, neklaplo to. Proto jsem odešel zpět do Německa. Tam jsem působil v týmech HSV Kamenz, Elbflorenz, Dresden a nakonec HSG Freiberg. Po sedmi letech strávených v zahraničí jsem se vrátil. Po dalších dvou letech, kdy jsem házenou nehrál, jsem se domluvil s Karvinou. V ní jsem působil 6 měsíců, ovšem vzhledem k poplatkům za předchozí působení v zahraničí, které byly pro Karvinou tehdy příliš, jsem nakonec odehrál pouze dva zápasy. Následně jsem se díky kamarádovi Viktoru Hastíkovi dostal do Brna.

 

Není tajemstvím, že spolupráce s brněnským celkem nakonec nedopadla podle tvých představ, v čem vidíš hlavní příčinu?

Hlavní příčina, hmmm….Přiznávám, že říkám, co na srdci, to na jazyku. Byl jsem 9 let mimo házenkářské dění v ČR a byl jsem pro některé lidi neznámý. Vždy jsem byl spojka, prioritní post střed, ale obecně universál. Když jsem přestupoval do Brna věřil jsem, že dostanu příležitost tam, kde to miluji. Tedy v útoku. V posledních letech jsem zaškatulkován výhradně jako obranář, ale já doufal také v útočnou spolupráci s Viktorem Hastíkem, přičemž on to viděl podobně. Ovšem trenér Hegar na to neslyšel, do útoku jsem se dostal jen v momentě, když si potřeboval někdo odpočinout. Trenér mi řekl, že si není jist mým přínosem v útoku. To byl začátek problémů. Domníval jsem se, že za podmínek, kterých se mi v Brně dostávalo ve srovnání s výkony, které jsem odváděl, bych zasloužil trochu více porozumění a herního prostoru.  Nejsem svatoušek, ale myslím si, že klub může zničit hráče, hráč nezničí klub! Když to tedy shrnu, hlavní příčina byla malá důvěra od trenéra, který mi hru tak trochu znechutil.

 

Na druhou stranu se o tobě všeobecně mluví jako o „problémovém“ hráči, který házenou hrát umí, ale občas mívá potíže udržet nervy na uzdě. Co bys k této nálepce „zlobivého chlapce“ uvedl?

Ano, je to tak. Lidi mě miluji, nebo nenávidí (přirovnal bych se k fotbalistovi Řepkovi). Když mi bylo okolo 13 let, řekl jsem si, že chci, aby když se řekne mé jméno, všichni věděli, o koho se jedná. Netušil jsem však, že to bude v negativním smyslu, ale věřte, že mi to nevadí a jak se říká, negativní reklama, taky reklama. Kdo mě zná, ví, kdo ne, myslí si, že jsem blázen. Ale je to spíš tím, že jsem na hřišti odhodlán pro tým udělat cokoliv. Jak už jsem zmínil, řeknu, co si myslím a je mi úplně jedno komu. Jen velké osobnosti mě dokážou zkrotit a těmi osobnostmi jsou Petr i Aleš Babákovi, kteří u mě mají velký respekt.  

 

Pojďme k současnosti, jak vlastně probíhaly tvé námluvy s Jičínem?

Tak to bylo kouzelné.  Napsal jsem Tomáši Babákovi, že mu gratuluji k titulu a přál jsem mu hodně štěstí v jeho novém angažmá. Také jsem přidal pár slov k němu samotnému. On je pro mě největší talent, co tu vůbec byl. Né že bych chtěl radit, ale napsal jsem, ať se nechytá party, nedělá věci, co by ho nějak odtahovaly od házené, že si vše užije až po kariéře. A nakonec jsem dodal, jestli by neřekl tátovi, jestli by mi dal v Jičíně šanci. Má myšlenka byla, že úplně skončím, ale po měsíci zvoní telefon a ozvalo se: „Ahoj Pepe, tady Petr Babák“. Dostal jsem šanci, byla mi nabídnuta smlouva a jsem na sto procent odhodlán splnit slib, co jsem dal Petrovi a Jičínu.

 

Do přípravy jsi nastoupil pouze na zkoušku, jak psychicky náročné to bylo a jak bys zhodnotil dosavadní tři týdny letního tréninkového drilu?

Mám motto: „Nic není nemožné!“  Když jsem začal, nepřipouštěl jsem si  prohru! Bylo to pro mě tvrdé, párkrát jsem si musel slušně řečeno „odplivnout“, ale počáteční dril jsem zvládl a pak se to jen zlepšovalo. Po soustředění v Prkenném Dole jsem se se zátěží srovnal a ty další tréninky si už užívám. Motivuje mě skutečnost, že dostávám šance i v útoku. Momentálně se těším na každý trénink, snad s výjimkou běhání na atletickém oválu.

 

Co bys řekl o přijetí do kolektivu nových spoluhráčů a vedení týmu?

Je to úplně něco jiného než v Brně! Tam byl despekt na mou osobu a tady je to naopak. Já velmi respektuji tento tým. Vůbec se nemluvilo, že by byl aspirant na titul a koukejte, stalo se to, co čekal málokdo. Z přístupu kluků ke mně cítím, že to bude fungovat. Co se týká vedení, Petr, Aleš, Kyny a další mě znají hodně dlouho. Zatím je to vše OK a budu se snažit, aby to tak nejen zůstalo, ale naše vztahy a vazby se i zlepšovaly.

 

Znal jsi některé jičínské hráče osobně před tvým příchodem?

Ano. V Železném Brodě jsem hrál s Lepikem a Filipem Veverkou (jak říká, největší veverka na světě), dále se znám s Míšou Naimannem z působení v Dukle a z poslední doby s Krachym (David Krahulec) z Karviné. To je asi vše….

 

Přestupuješ do Jičína v době, kdy jsou fanoušci namlsaní předchozí veleúspěšnou sezónou, nebojíš se skutečnosti, že současný tým a jeho herní styl bude porovnáván s tím „zlatým“?

Byla a je to velká událost, ale po dlouhodobé práci trenérů a výborné hře mladíků v jičínském dresu si nic jiného nezasloužili. Jičín byl v minulé sezóně jediný tým, z kterého jsem měl při mém působení v Brně strach, že mohou dát každý útok branku. Každý si uvědomuje, co se dokázalo, vedení, hráči, fanoušci a v neposlední řadě sponzoři. Jediné, jak si můžeme udržet renomé a hru, která zdobila Jičín v minulé sezóně, je pokora, srdce, oddanost pro danou věc. Odhodlání tvrdě trénovat a také zůstat na zemi. Pak si myslím, že můžeme myslet opět hodně vysoko. Je důležité na toto myslet a jít zápas od zápasu. Kdyby se náhodou párkrát prohrálo, je velmi důležitá podpora fanoušků, velmi!

 

Kam bude podle tvého názoru patřit jičínský celek v extraligové tabulce v nadcházejícím soutěžním ročníku?

Na špici! Tým s velkým srdcem porazí tým s velkými hvězdami. Jičín hraje jako jeden a to je největší devíza tohoto celku, takže špička ledovce.

 

Zkus charakterizovat tvůj způsob hry, čím by sis chtěl získat jičínské fanoušky?

Ola láááá…Nedám nic zadarmo, nikomu. Jsem odhodlán udělat vše pro tým a výhru! To očekávám i od ostatních. Miluji útok, flexibilitu, fantazii, dávat krásné branky a bavit diváky, protože to bez nich zkrátka nejde. Doufám, že to, co jsem tu vyslovil, také splním/e a všichni budou spokojeni.

  

Pepe, děkujeme za rozhovor a v tvém novém působišti ti přejeme hodně štěstí.

 Narození:  7. 7. 1982                        

Výška:  187 cm 

Váha:  105 kg                    

Mateřský klub: Allrisk Praha          

Přezdívka:  Pepe                

Kalendář
Květen 2018
Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle
30/04/2018 01/05/2018 02/05/2018 03/05/2018 04/05/2018 05/05/2018 06/05/2018

Kategorie: GeneralHBC Jičín - SKP Frýdek-Místek

Kategorie: GeneralHBC Ronal Jičín "B" - HC Zlín

07/05/2018 08/05/2018 09/05/2018 10/05/2018 11/05/2018 12/05/2018

Kategorie: GeneralKH Kopřivnice - HBC Jičín

Kategorie: GeneralTatran Litovel - HBC Ronal Jičín "B"

13/05/2018

Kategorie: GeneralHBC Ronal Jičín - HC Dukla Praha

14/05/2018 15/05/2018 16/05/2018

Kategorie: GeneralHC Dukla Praha - HBC Ronal Jičín

17/05/2018 18/05/2018 19/05/2018 20/05/2018
21/05/2018 22/05/2018 23/05/2018 24/05/2018 25/05/2018 26/05/2018 27/05/2018
28/05/2018 29/05/2018 30/05/2018 31/05/2018 01/06/2018 02/06/2018 03/06/2018
fb-tlacitko
youtube-tlacitko