Náhodný obrázek
Sobota 9. září 2017, Jičín

V sobotu nastoupili házenkáři jičínského Ronalu k prvnímu extraligovému duelu nového soutěžního ročníku 2017/2018. Los jim hned na začátek přisoudil velmi těžkého protivníka, kterým byl bronzový celek loňské sezóny, tým HC Zubří. Jičínští chtěli zahájit dvoubodovým ziskem a přerušit tak sérii osmi zápasů v řadě, ve kterých se jim proti Zubří nepodařilo bodovat. V týmu trenérské dvojice Petr Mašát a Aleš Babák se představili dva noví hráči, Libor Horut a Mateusz Wolski, brankář Štefanič si musí na svou premiéru v jičínském dresu počkat.

Fotografie z utkání naleznete v galerii.

HBC Ronal Jičín – HC ROBE Zubří  23:24 (13:12)

Jičínským se vstup do zahajovacího zápasu extraligy povedl. V úvodních minutách výborně fungoval obranný systém 0-6, soustředěně působil rovněž gólman Veverka. První branku zaznamenal v páté minutě Král, o chvíli později jej napodobil Kolc a domácí vedli 2:0. Poté se ale taktovky chopil jeden z nejzkušenějších hráčů na palubovce, hostující Hrstka. Ten třemi góly v krátkém sledu otočil na 2:3. Tento moment Jičínské na chvíli poznamenal, Zuberští tak drželi neustále jedno až dvoubrankový náskok, 4:6. V osmnácté minutě se poprvé trefil nastoupivší Čurda a snížil na 6:7, ovšem Moravané odpověděli dvěma zásahy a odskočili na 6:9. Házenkáři Jičína však včas rozpoznali hrozící nebezpečí, znovu zlepšili činnost v obraně, zrychlili útočnou kombinaci a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Nejprve snížil ze sedmičky Král, následně přidal svůj druhý gól Čurda a na 9:9 srovnal z brejku rychlonohý Hlava. V poslední desetiminutovce prvního poločasu se oba týmy pravidelně střídaly ve skórování a to až do stavu 11:12. V předposlední minutě vyrovnal Čurda na 12:12 a stejný hráč se chvíli před závěrečným klaksonem postaral o poločasové vedení svého týmu 13:12.

Házenkářská bitva pokračovala také ve druhém dějství. Hosté ze Zubří dokázali v úvodu srovnat a v šesté minutě se opět dočkali vedení, 15:16. Naštěstí domácí jim již výraznější brankový odstup nepovolili. V polovině druhé půle byli o gól vpředu Zuberští, o stav 17:18 se postaral odchovanec náchodské házené Pich. Následující pětiminutovka se ale odehrála zcela v režii jičínských házenkářů a z pohledu konečného výsledku přinesla pro domácí velmi nadějný stav. Skutečně, Jičínští zatlačili svého soupeře do hluboké defenzívy a naopak aktivní hrou se dostávali do nadějných střeleckých příležitostí. Nápor domácích odstartoval dvěma zásahy neudržitelný Čurda, poté se po individuálním průniku trefil Drbohlav a dílo zkázy z pohledu hostujícího celku dokonal opět Čurda, 21:18. Do konce střetnutí chybělo deset minut a Jičínští měli karty rozdány více než nadějně. Bohužel, závěr zápasu se našemu týmu nepovedl podle představ. Poté, co hosté snížili na rozdíl dvou gólů, byl ve prospěch domácích nařízen sedmimetrový hod. K jeho exekuci se znovu postavil do té doby neomylný Král. V momentě, kdy míč opouštěl střelcovu ruku a zamířil za záda hostujícího gólmana, odpískal jeden z arbitrů k údivu všech provinění Krále (příliš dlouhé zahrávání sedmimetrového hodu). Branka tedy neplatila a míč byl přisouzen soupeři. Hosté z následného postupného útoku snížili na nejtěsnější rozdíl, ovšem nejlepší hráč domácích Čurda vrátil svým barvám dvoubrankové vedení, 22:20. Hosté ale nadále srdnatě bojovali a svou aktivitou si vykoledovali v krátkém sledu dvě přesilové hry. Naložili s nimi znamenitě a třemi góly v řadě otočili na 22:23. Ještě jednou dokázali házenkáři Jičína srovnat, když svou premiérovou trefu v barvách Jičína zaznamenal Horut, 23:23. O chvíli později skóroval hostující Pich, do konce utkání chyběly dvě minuty. Ty přinesly dramatické chvíle, v úplném závěru se domácí pokusili přečíslit obranu hostí se sedmi hráči v poli. To se také Jičínským podařilo, díky nedorozumění ve finální fázi se ale k zakončení již nedostali a podobně jako v minulé sezóně podlehli Zubří nejtěsnějším rozdílem jediné branky.

Utkání, ve kterém nebyli Jičínští horším týmem a slušela by mu remíza, tak skončilo z pohledu domácích obrovským zklamáním. Chléb se lámal v posledních deseti minutách a ty zvládli lépe hosté. Domácí se za svůj výkon stydět určitě nemusí, až do posledních vteřin se rvali alespoň o zisk případného cenného bodu, štěstěna byla tentokrát na straně soupeře. Jičínští zahráli solidně v obraně s výjimkou nepokrytí některých gólů nejlepšího střelce zápasu, desetigólového Hrstky, jemuž umožnili zakončovat z hodně příznivých pozic. Nejlepším hráčem Jičína byl jednoznačně Čurda, autor devíti přesných zásahů. Střelecky se mu i díky proměněným sedmičkám, až na diskutabilně odepřenou, přiblížil Král. Bohužel, ostatní spojky se výrazněji neprosadily a domácí tak odešli poraženi.

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Je to škoda, toto utkání by si zasloužilo remízu. Byl to první zápas v sezóně, takže zde bylo spoustu chyb, ale během utkání jsme se dostali do hry, s Dominikem Čurdou jsme získali větší tempo v zápase, bylo zde nasazení i energie.“

Andrej Titkov, trenér HC ROBE Zubří: „Obrovská radost. Z naší strany to ale nebylo ideální utkání.“

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Soukup – Čurda 9; Král 6/4; Rychna, Krahulec, Bareš, Horut, Hlava, Vítek, Drbohlav a Kolc po 1; Wolski; Šulc; Bíšek; Šebek
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Statistika utkání:
Diváků:  477
Sedmičky:  5/4 – 3/3
Vyloučení:  4 – 2;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Fukala, Mohyla
Sled branek:  2-0; 2-3; 5-7; 6-9; 10-10; 13-12; 15-14; 15-16; 17-18; 21-18; 22-20; 22-23; 23-23; 23-24

V sobotu 16. září cestují házenkáři HBC Ronal Jičín ke svému prvnímu venkovnímu utkání a opět je nečeká lehký úkol. Představí se na půdě nováčka soutěže, týmu HBC Strakonice, pro nějž to bude historicky první domácí extraligový duel.