Náhodný obrázek
Sobota 21. dubna 2018, Jičín

V sobotu přivítali házenkáři jičínského Ronalu na palubovce městské sportovní haly ve třetím utkání čtvrtfinále play-off favorizovaný celek Baníku Karviná. Moravané přijeli do Jičína s vedením 2:0 na zápasy a cílem co nejrychleji rozhodnout o postupu do bojů o medaile. Naopak domácí chtěli sérii prodloužit, byli si vědomi, že v Karviné odehráli ve třech poločasech vyrovnané partie a zvláště ve druhém duelu byli velmi blízko vítězství. Jičínští nastoupili v podobném složení jako o týden dříve v Karviné, do sestavy se oproti druhému střetnutí vrátil pivot Drbohlav, do nominace se vešel i třetí gólman Štefanič a dorostenec Matula.

HBC Ronal Jičín – HC Baník Karviná  25:26 (12:15)

Do zápasu vstoupili lépe házenkáři hostujícího celku, kteří dirigovaní velezkušeným bývalým reprezentantem Brůnou rychle odskočili na 1:3. Domácí se ale k hostujícímu vedení postavili nejlépe, jak mohli. Zvýšili aktivitu v útoku a dostali hosty pod tlak. Ten se promítnul nejen do herního projevu, ale také do průběžného skóre. Na straně Jičína se postupně trefili Bareš, Krahulec a Rychna, přičemž posledně jmenovaný přivedl domácí poprvé v zápase do vedení, 4:3. Karvinští ale působili koncentrovaně, neustále se pokoušeli o rychlé zakončení, v čemž vynikal zejména Brůna. Jeho tvrdé a především rychle provedené zakončení mnohokrát slavilo úspěch a hosté opět otočili vývoj duelu na svou stranu, 6:8. Poté sice Šulc neproměnil sedmimetrový hod, ovšem stejný hráč o chvíli později vše napravil a krásnou střelou zkorigoval na 7:8. Karviná však tahal v těchto chvílích za delší konec, pestrý pohyb v útoku a nápadité akce dohrávané do křídelních prostor na domácí platily. Právě tři góly v řadě od hostujícího levorukého křídelníka Plačka znamenaly navýšení na rozdíl čtyř gólů, 7:11. Házenkáři domácího Ronalu již ale poněkolikáté v sérii ukázali, že se nenechají jen tak rozhodit. Opět přitlačili na pilu, zagresivnili obranu, s několika zákroky přispěchal gólman Veverka a karta se začala obracet. K náporu zavelel dvěma přesnými zásahy Wolski, kterého doplnil nekompromisním zakončením z křídla Kolc a rázem svítil na ukazateli stav 10:11. Pět minut před přestávkou byl rozdíl ve skóre stále jeden gól, 12:13. Za tohoto stavu měla Karviná k dispozici sedmičku, proti Brůnovi se do branky postavil Machalický. Střela hostujícího házenkáře zasáhla jičínského brankáře (ten zneškodnil v zápase již druhý sedmimetrový hod) do hlavy a po konzultaci rozhodčích a delegáta střetnutí uviděl exekutor červenou kartu. Bohužel, také Jičínští nedohrávali kompletní. V závěru poločasu musel ze zápasu odstoupit pro zranění kolene Drbohlav a tento moment domácí poznamenal. Než se hráči Jičína stačili znovu zkoncentrovat, navýšili baníkovci na poločasových 12:15.

Výsledkově nepovedený závěr první půle jakoby zanechal na domácích hráčích stopy. Jičínským se nedařilo v postupném útoku a nejistota se, celkem logicky, přenesla i do obranné fáze. Karvinští hráli s větší lehkostí, využívali drobných okének v obraně domácích a především díky přesným zásahům Monczky a Zbránka odskočili až na hrozivých 13:20. To běžela teprve šestá minuta druhého dějství, domácí tedy měli stále hodně času s utkáním ještě něco udělat. Samozřejmě, že hráči Jičína byli vývojem druhé půle zaskočeni a chvíli trvalo, než se vrátili do zápasu. Když se ale na přelomu první a druhé desetiminutovky zklidnili, rozpoutali na jičínské palubovce pravou házenkářskou bouři. Na zásahy Hlavy a Bareše odpověděl hostující Jiří Užek, stav 16:22, následující čtyřminutový úsek se ale odehrál v naprosté režii domácích. Dvakrát se ze sedmičky nemýlil Šulc, jednu trefu přidal lepšící se Groh a na 20:22 korigoval v sobotu hodně aktivní Wolski. Poté ale hosté i přes další neproměněnou sedmičku využili vyloučení domácích a znovu své vedení navýšili, 21:25. Do konce zápasu chybělo jedenáct minut a domácí se nadechli k poslednímu, ovšem o to drtivějšímu tlaku. Jičínských bylo najednou plné hřiště, obrana pracovala aktivněji a s velkou agresivitou, hosté pomalu ztráceli půdu pod nohama a to se promítlo do obrazu hry. Na straně Jičína se již poosmé trefil Šulc, svůj sprinterský souboj v rychlém útoku vyhrál Kolc, jenž přesně zakončil a navíc si vykoledoval vyloučení hostujícího Zbránka. Přesilovku zužitkovali domácí o minutu později, to mířil přesně Wolski, 24:25. To již byli ve varu také příznivci domácích barev, kteří hnali naše hráče za vyrovnáním. Jičínští přání fanoušků vyslyšeli, ve 26. minutě dokonal šňůru domácích Rychna, jenž po dlouhých minutách srovnal na 25:25. Drama vrcholilo. V předposlední minutě, tedy přesně po deseti minutách, se branky dočkali také hosté. To zaznamenal svou sedmou trefu do černého Monczka a Karvinští se ujali vedení 25:26. V následném útoku se hosté provinili úmyslnou nohou, k překvapení všech ale vyloučení nenásledovalo. Domácí trenéři si poté vyžádali poslední oddechový čas. Jičínští šli posléze do rizika a nastoupili v sedmi hráčích v poli. Po povedené kombinaci byl na brankovišti Karviné faulován Rychna a následoval sedmimetrový hod. K jeho exekuci se postavil nejzkušenější domácí házenkář Šulc, jenž podával v celé sérii skvělé výkony. Do konce základní hrací doby chybělo něco málo přes deset vteřin. Bohužel, střela jičínského házenkáře skončila i díky úspěšnému zásahu brankáře hostí Marjanoviče na tyči a hosté se tak mohli radovat z postupu.

Házenkáři Jičína tak podruhé ve čtvrtfinálové sérii odešli těsně poraženi a snaha proklouznout do bojů o medaile pro ně skončila. I v domácím utkání byli Jičínští svému soupeři vyrovnaným protivníkem, dokázali smazat i sedmibrankové manko a nebyli daleko od první výhry. Bohužel, štěstí se i podruhé v koncovce zápasu přiklonilo na stranu hostí. Domácí však zaslouží za předvedené výkony v celé sérii slova uznání. Jednomu z hlavních aspirantů na mistrovský titul byli více než důstojným soupeřem. Nechybělo mnoho a série se mohla ubírat jiným směrem. Solidně si ve všech duelech počínali gólmani Jičína, Veverka i Machalický, nejlepším hráčem byl Ondřej Šulc. Všichni hráči nechali na hřišti mnoho sil a postarali se o kvalitní vyrovnanou sérii.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický, Štefanič – Šulc 8/3; Wolski 5; Rychna, Bareš, Groh a Kolc po 2; Krahulec, Horut, Hlava a Drbohlav po 1; Kubík; Miľko; Matula
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Statistika utkání:
Diváků:  405
Sedmičky:  5/3 – 8/5
Vyloučení:  4 – 3;  ČK:  0 – 1
Rozhodčí:  Fukala, Mohyla
Sled branek: 1-3; 4-3; 5-5; 6-7; 7-11; 10-11; 12-13; 12-15; 13-20; 16-21; 20-22; 21-25; 25-25; 25-26

Přestože semifinálové boje se našeho týmu týkat nebudou, Jičínští ještě budou pokračovat v sériích o 5. – 8. místo hraných pohárovým systémem doma venku. Již v sobotu 28. dubna přivítají od 18:00 hodin celek KH Kopřivnice. Ten statečně vzdoroval Lovosicím, kterým podlehl 1:3 na zápasy. Odveta je na programu o týden později na palubovce soupeře. Úspěšnější z této série postoupí do bojů o konečnou 5. příčku, poražení budou hrát o místo sedmé.